Czy kobiety w ciąży mogą pić kawę

Kawa to ulubiony napój wielu osób, lecz w niektórych sytuacjach może wzbudzać różnego rodzaju kontrowersje. Dotyczy to chociażby kobiet w ciąży i tego, czy wskazane jest, aby piły one kawę.

Jak się jednak okazuje, nikt nie może mieć stu procent pewności, że picie kawy w ciąży szkodzi albo też jest całkowicie bezpieczne. Głównie dlatego warto jest poczytać nieco więcej na ten temat i zasięgnąć odrobinę więcej informacji, aby dowiedzieć się, czy i ewentualnie ile kawy może wypić kobieta w ciąży.

Przede wszystkim, warto pamiętać o tym, że głównym składnikiem kawy jest kofeina, która to z kolei utrudnia przyswajanie wapnia i żelaza przez nasz organizm. To z kolei dwa bardzo ważne pierwiastki, których kobietom w ciąży często brakuje.

Dodatkowo, kawa ma działanie pobudzające, a co za tym idzie może wywoływać chociażby nerwowość czy bezsenność. Nie oznacza to jednak, że kobiety w ciąży powinny całkowicie zrezygnować z kawy, jeśli rzeczywiście jest to coś, bez czego nie potrafią wyobrazić sobie swojego dnia.

Kobiety w ciąży a picie kawy Eksperci radzą, aby w trakcie ciąży po prostu ograniczyć dzienną dawkę kofeiny, czyli zmniejszyć ilość wypijanej kawy, jeśli jest to jeden z naszych ulubionych napojów. Według wielu, dzienna dawka kofeiny dla kobiet w ciąży może wynosić około 200 miligramów, co oznacza, że na co dzień możemy wypić około dwie filiżanki kawy.

Dzięki temu każda kobieta, która ma rano problemy ze wstaniem i potrzebuje do tego dobrej kawy, nie będzie musiała z niej zrezygnować. Dobrą alternatywą jest jednak zielona herbata, a jeśli już chcemy koniecznie zostać przy kawie to świetnym rozwiązaniem będzie kawa zbożowa, która oczywiście nie posiada ani grama kofeiny, a co za tym idzie jest najlepszą opcją dla kobiet w ciąży.

Jeśli natomiast nie chcemy rezygnować z kawy to być może warto jest ograniczyć inne źródła kofeiny jak czekolada czy popularna cola.